Cztery osoby wyszły przed ołtarz w katedrze z transparentami o aborcji

i

Autor: AG Cztery osoby wyszły przed ołtarz w katedrze z transparentami o aborcji

Wyrok uniewinniający w sprawie incydentu w koszalińskiej katedrze

2022-04-06 14:45

Sąd Rejonowy w Koszalinie wydał wyrok w sprawie dotyczącej zakłócenia nabożeństwa. Doszło do niego w październiku 2020 r. Tuż po Mszy św do ołtarza podeszły 4 osoby z wymalowanymi hasłami, nawiązującymi do ogólnopolskich protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Tym osobom postawiono zarzut z Art. 195 Kodeksu Karnego, który mówi o złośliwym przeszkadzaniu publicznego wykonywania aktu religijnego. Orzecznictwo mówi wyraźnie, że chodzi o uwłaczające dla wiernych przeszkadzanie w czynnościach religijnych, gdzie znieważa się i obraża wiernych, wyszydza akt religijny. Tutaj nic takiego nie miało miejsca. Stąd decyzja Sądu Rejonowego w Koszalinie, który uniewinnił oskarżonych – powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie, sędzia Sławomir Przykucki.

Co w związku z wyrokiem zrobi prokuratura?

- Przesłaliśmy do sądu wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Potem będziemy analizować wszystkie okoliczności, które wskaże sąd. Gdy dochodzi do uniewinnienia czterech osób prokuratura zawsze jest zainteresowana poznaniem motywów rozstrzygnięcia sądu. Wtedy zdecydujemy, co dalej – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, prokurator Ryszard Gąsiorowski.

Incydent w koszalińskiej katedrze miał związek z protestami związanymi z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o dopuszczalności aborcji. Do protestu w katedrze koszalińskiej doszło 25 października 2020 r. , podobnie jak w wielu miastach w całym kraju.

Wyrok w sprawie nie jest prawomocny. Stronom przysługuje prawo do apelacji.

Autor: Marcin Kieca, Alicja Górska 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Quiz na psychikę! Jak bardzo odporny jesteś. Ten test "wjedzie Ci na banię"

Pytanie 1 z 9
Wierzysz w duchy?
Wiktor Dyduła z nowym HITEM. Fragment klipu TYLKO NA ESKA.PL