Ruszyła sezonowa baza LPR

i

Autor: Materiały prasowe Ruszyła sezonowa baza LPR

Załoga śmigłowca gotowa do niesienia pomocy. Ruszyła sezonowa baza LPR

2021-06-02 13:09

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już po raz szesnasty uruchomiło sezonową bazę na lotnisku w Zegrzu Pomorskim pod Koszalinem. Okres wakacji wiąże się z dużym napływem turystów w rejon wybrzeża. Śmigłowiec dyżurować będzie codziennie do 5 września w godz. 7-20. Załoga składa się z pilota, ratownika medycznego/pielęgniarza i lekarza. W ciągu trzech miesięcy śmigłowcem z Koszalina realizowanych jest ok. 130-140 misji.

W oficjalnym otwarciu bazy wzięli udział ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. Przez lata zabiegano o to, by baza sezonowa w Koszalinie stała się całoroczna. Obecnie na podstawie szczegółowych analiz Minister Zdrowia podjął decyzję o zlokalizowaniu w rejonie Koszalina stałej bazy HEMS. Ma ona powstać do końca 2023 roku. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zadeklarował: – Chcemy, aby w powiecie koszalińskim powstała baza z prawdziwego zdarzenia.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. Robert Gałązkowski dodał, że zlokalizowanie stałej bazy na Pomorzy Środkowej jest w pełni uzasadnione. – W okresie wakacyjnym mamy do czynienia z dużym ruchem komunikacyjnym, z kolei poza sezonem śmigłowiec ratunkowy skróci czas dotarcia pacjentów do ośrodków wysokospecjalistycznych – dodał dyrektor Gałązkowski.

Sezonową bazę uruchomiono po raz pierwszy w 2004 r. Funkcjonowała ona w starych budynkach lotniska przez 5 lat. W 2009 i 2010 r. bazy nie było ze względu na brak rezerwowego śmigłowca. W 2011 r. w Zegrzu Pomorskim bazę ulokowano w nowych kontenerach użyczonych przez Starostwo Powiatowe w Koszalinie, w których działa do dziś.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?
Piosenki na Euro. Muzyczne hity kiedyś i dziś | ESKA XD - CD-ROOM #24