Okno Życia w Domu Samotnej Matki w Koszalinie

i

Autor: Materiały prasowe Okno Życia w Domu Samotnej Matki w Koszalinie

Aktualizacja: Ojciec zgłosił się po dziecko. Dwumiesięczna dziewczynka znaleziona w oknie życia w Koszalinie

2021-06-15 10:32

Ojciec zgłosił się po dziecko pozostawione w oknie życia w Koszalinie. Przypomnijmy, ok. 2 miesięczna dziewczynka została znaleziona w oknie życia w poniedziałek przed południem. Była zdrowa i zadbana. Ze wstępnych ustaleń wynika, że to matka zdecydowała o pozostawieniu dziecka w oknie życia. Po sprawdzeniu okoliczności zdarzenia, decyzję o powrocie dziecka do rodziny podejmie sąd. Obecnie dziewczynka przebywa w pogotowiu rodzinnym.

W poniedziałek 14 czerwca o godz. 11.02 w oknie życia przy Domu Samotnej Matki w Koszalinie pozostawiono ok. dwumiesięczną dziewczynkę. Opiekujące się oknem życia siostry ze Wspólnoty Dzieci łaski Bożej zabezpieczyły dziecko i powiadomiły odpowiednie służby. To trzecie dziecko pozostawione w tym miejscu.

Alarm odebrała s. Monika Knysz. Jak mówi, zdarza jej się sprawdzać fałszywe alarmy, tak zdarzyło się np. dwa dni temu. Tym razem jednak nie był to alarm fałszywy.

– Jesteśmy bardzo poruszone, to wielka radość, że dziecko jest uratowane. Cieszymy się, że ktoś chciał nam zaufać i powierzyć nam swoje dziecko.

Rodzice mają teraz sześć tygodni na zmianę decyzji i odebranie dziecka. Po tym czasie wszczęte zostaną procedury adopcyjne.

Okno życia przy koszalińskim Domu Samotnej Matki działa od 2009 roku. Miejsce prowadzone jest przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Niedawno uruchomione zostało po ponadrocznej przerwie spowodowanej remontem placówki. To trzecie dziecko znalezione w tym oknie życia. W 2016 roku pozostawiono tu chłopca, a w 2018 r. dziewczynkę. Tych dwoje trafiło do adopcji.

Okno życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Otwiera się ono od zewnątrz. Ma zamontowane ogrzewanie i wentylację. Po otwarciu okna przez osobę pozostawiającą dziecko włącza się alarm, który powiadamia opiekujące się nim osoby. Następnie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne - powiadomione zostaje pogotowie ratunkowe oraz sąd rodzinny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?
Ile zarabiają polscy piłkarze? Lewandowski, Krychowiak, Glik | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #24