Nowy gmach Archiwum Państwowego w Koszalinie

i

Autor: Materiały prasowe Nowy gmach Archiwum Państwowego w Koszalinie

Rozbudowane zostanie Archiwum Państwowe w Koszalinie. Będzie większe i nowocześniejsze

2022-02-14 11:07

W ramach inwestycji pn. "Rozbudowa i przebudowa Archiwum Państwowego w Koszalinie" przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, ma powstać nowy budynek połączony z dotychczasową infrastrukturą archiwum. Ogłoszony przetarg odbywać się będzie w formule dialogu konkurencyjnego. Wybór partnera prywatnego, który wybuduje nową siedzibę koszalińskiego archiwum ma potrwać do maja 2023 r. Inwestycja ma zakończyć się w 2025 roku.

Nowy gmach Archiwum Państwowego w Koszalinie ma być charakterystyczny ze względu na półkolistą konstrukcję. Oprócz magazynów na dokumenty powstać ma też m.in. nowoczesna sala konferencyjna oraz czytelnia akt. Rozbudowa obiektu jest konieczna z uwagi na to, że w obecnym budynku brak już miejsca do przejmowania nowych materiałów o wartości historycznej. Archiwum Państwowe w Koszalinie w 2020 roku otrzymało pozwolenie na budowę.

Powiększy się Archiwum Państwowe w Koszalinie

i

Autor: Materiały prasowe Powiększy się Archiwum Państwowe w Koszalinie

- Planowana w Koszalinie inwestycja będzie nowoczesna, częściowo przeszklona, półkolista i będzie nawiązywać estetycznie do bryły głównej, z którą zespoli ją łącznik - powiedziała Katarzyna Królczyk, dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie. W nowym budynku znajdą się powierzchnie magazynowe przystosowane do przejmowania dokumentów. Cenne historyczne zbiory i dokumenty przechowywane będą w odpowiednich warunkach klimatycznych. Nie zabraknie także czytelni akt wyposażonej w komputery i stanowiska do samodzielnego skanowania dokumentów.

Nowy budynek będzie posiadał pracownię konserwacji i digitalizacji zasobu archiwalnego, a także sale: wystawienniczą i konferencyjną, które będą miejscem spotkań i wydarzeń edukacyjnych, naukowych i kulturalnych.

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Koszalinie

i

Autor: Materiały prasowe Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Koszalinie

Dokładne koszty inwestycji jeszcze nie są jeszcze znane.  Wybrany partner prywatny będzie pobierał opłatę za dostępność budynku przez 25 lat, a wartość tej opłaty będzie przedmiotem negocjacji na kolejnym etapie postępowania. Archiwum będzie mieć około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Inwestycja ma być gotowa do 2025 roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ: Miłość i walentynki w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Najczęstszy prezent walentynkowy w PRL:
Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 11.02.2022r.